Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Wystawy

2010.12.01 g. 18:58

Wystawa "POLSKA i BRAZYLIA BLIŻSZE NIŻ SIĘ WYDAJE."

W dniu 7 grudnia , wtorek, godz. 18.00 w DOMU POLONII, Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" ul. Krakowskie Przedmieście 64 w Warszawie zostanie otwarta wystawa pt." POLSKA I BRAZYLIA BLIŻSZE NIŻ SIĘ WYDAJE".

 Wystawa została przygotowana z okazji 90. rocznicy ustanowienia stosunków dyplomatycznych między Polską i Brazylią przypadającej w 2010 r. Pierwszy Poseł Nadzwyczajny i Minister Pełnomocny Rzeczypospolitej Polskiej hr. Ksawery Orłowski złożył listy uwierzytelniające prezydentowi Stanów Zjednoczonych Brazylii Epitacio da Silva Pessoa w dniu 27 maja 1920 r. w Pałacu Prezydenckim- Palácio de Catete w Rio de Janeiro. Pierwszy poseł Nadzwyczajny i Minister Pełnomocny Stanów Zjednoczonych Brazylii Rinaldo de Lima e Silva złożył listy uwierzytelniające Naczelnikowi Państwa Józefowi Piłsudskiemu w dniu 3 czerwca 1921 r. w Belwederze.

 

 

Brazylia była pierwszym państwem Ameryki Łacińskiej, które uznało niepodległą Polskę już w sierpniu 1918 r., co znalazło wyraz w piśmie ministra Spraw Zagranicznych Stanów Zjednoczonych Brazylii Nilo Peçanhi do francuskiego posła w Rio de Janeiro Paula Claudela. Brazylia jest głównym partnerem gospodarczym Polski w Ameryce Łacińskiej. W Brazylii żyje ok. 1,5 miliona obywateli polskiego pochodzenia i Polaków.

 

Na wystawie zawierającej materiały fotograficzne, kopie dokumentów i innych materiałów oraz materiały informacyjne przedstawiono ważne wydarzenia w różnych dziedzinach stosunków między obu państwami na przestrzeni ich  90-letniej historii oraz ważne wydarzenia w historii polskiej emigracji do Brazylii i Polonii brazylijskiej. Są tam niektóre fakty i dokumenty dotychczas mało znane. Na przykład sympatie brazylijskich kół intelektualnych w drugiej połowie XIX i na początku XX wieku dla walki Polaków o niepodległość. Przykładem tego była m.in. stanowisko wybitnego polityka i prawnika brazylijskiego Rui Barbosy, który w płomiennych wystąpieniach jako delegat Brazylii na II Międzynarodowej Konferencji Pokojowej w Hadze w 1907 r. domagał się przywrócenia Polsce niepodległości. Na wystawie można zobaczyć również niektóre dokumenty  dotyczące  polskich uchodźców ,którzy w czasie II wojny światowej znaleźli schronienie w Brazylii. Byli wśród nich m.in. poeci Julian Tuwim i Jan Lechoń, aktorzy Irena Eichlerówna i Zbigniew Ziembiński oraz rzeźbiarz August Zamoyski. Zbigniew Ziembiński pozostał na stałe w Rio de Janeiro i jest uważany za ojca nowoczesnego teatru brazylijskiego.

 

 Zgromadzone materiały pokazują bardzo bliskie i bogate relacje między obu państwami zarówno w sferze stosunków politycznych, gospodarczych, jak również współpracy kulturalnej i naukowej. Są zdjęcia z pierwszej w historii stosunków między obu krajami wizyty prezydenta RP Lecha Wałęsy w Brazylii w 1995 r. oraz pierwszej w historii wizyty prezydenta Brazylii w Polsce Fernanda Henrique Cardosa w Warszawie w 2002 r.

 

 Materiały dotyczące polskiej emigracji do Brazylii pokazują, że związki między obu narodami mają znacznie dłuższą historię niż 90 lat, bowiem w ubiegłym roku obchodzona była 140. rocznica emigracji Polaków do Brazylii, a pierwsze wzmianki o pobycie Polaków w tym kraju sięgają pierwszej połowy XVII wieku. 

 

Jeśli chodzi o sferę kontaktów kulturalnych ,jest m.in. zdjęcie słynnego dzieła Piotra Uklańskiego "Bez tytułu" z podobizną Jana Pawła II, utworzoną z ludzkich ciał sfotografowanych z lotu ptaka. Do zdjęcia pozowało artyście ok. 3,5 tysiąca brazylijskich żołnierzy ustawionych na scenie o konturach w kształcie głowy papieża. Dzieło to było prezentowane na Biennale Sztuki Współczesnej w São Paulo w 2004 r. Są też zdjęcia dzieł awangardowej artystki brazylijskiej Lygii Clark,prezentowane na wystawie "Katarzyna Kobro/Lygia Clark w Muzeum Sztuki ms2 w Łodzi na przełomie 2008/2009 r.

 

 

Wystawa będzie otwarta do 10 stycznia 2011 r.

 

 



-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy